Catastrophe

A film by: Jamille van Wijngaarden

When a little bird suddenly drops dead in it’s cage, all eyes are on the cat. Desperately he tries to make everything right again, but actually making everything worse in the progress.

Country: the Netherlands
Length: 2’ 15”
Completion: 09/2017
Genre: animation
Screening format: DCP, H264, ProRes
Spoken language: None

>>  For press materials, click here

Festivals::

  1. Toronto International Film Festival, Canada (7 – 17 September, 2017)
    Official Shorts Selection
  2. Nederlands Film Festival, the Netherlands (20 – 29 September, 2017)
  3. Heart of Gold International Film Festival, Australia (5 – 8 October, 2017)
    Official Selection
  4. KLIK Amsterdam Animation Festival, the Netherlands (17 – 22 October, 2017)
    Dutch Panorama Program
  5. Cinekid Festival, the Netherlands (21 – 27 October, 2017)
    Nederlands Kort
  6. Naples International Film Festival, United States (26 – 29 October, 2017)
    Official shorts section
  7. Les Sommets Du Cinéma D’animation, Canada (22 – 26 November, 2017)
    Very Short Films International Competition
  8. Crossing The Screen, United Kingdom (23 – 26 November, 2017)
    Competition
  9. International Short Film Festival Leuven, Belgium (2 – 9 December, 2017)
    Out of Competition: Animation Nations & Childrens program
  10. Eindhovens Film Festival, the Netherlands (6 – 10 December, 2017)
    Official Selection
  11. Piccolo Festival Animazione, Italy (11 – 16 December & 27 – 29 December, 2017)
    Animakids Program
  12. Pendance Film Festival, Canada (15 December, 2017)
  13. Flickerfest International Short Film Festival, Australia (12 – 21 January, 2017)
    Out of Competition: Short Laughs Comedy Programme
  14. International Film Festival Rotterdam, the Netherlands (24 January – 4 February, 2018)
    Educational Program
  15. International Forum of Animated Films, Egypt (15 – 22 February, 2018)
    International Competition
  16. ANIMA – Brussels Animation Films Festival, Belgium (9 – 18 February, 2018)
    Official Selection – Competition Animated Night
  17. MONSTRA Lisbon Animated Film Festival, Portugal (8 – 18 March, 2018)
    Supershort Film Competition
  18. Vientianale Film Festival, Laos (15 – 18 March, 2018)
    Official Selection
  19. Festival International du Film d’Aubagne, France (19 – 24 March, 2018)
    Short Film Competition
  20. Roanne International Animation Short Film Festival, France (19 – 25 March, 2018)
    International Competition
  21. Sandgate Film Gala, United Kingdom (24 March, 2018)
  22. Landshut Short Film Festival, Germany (14 – 19 March, 2018)
    Official Competition
  23. Mecal Pro, International Short Film and Animation Festival, Spain (15 March – 2 April 2018)
    International Competition
  24. Akbank Short Film Festival, Turkey (19 – 29 March, 2018)
    Out-of-Competition: Perspective
  25. Leeds Young Film Festival, United Kingdom (26 march – 5 April, 2018)
    Short Film Competition
  26. Go Short – International Short Film Festival Nijmegen, the Netherlands (11 – 15 April, 2018)
    Educational program & Comedy Shorts
  27. cellu l’art Short Film Festival, Germany (24 – 29 April, 2018)
    Opening night
  28. IndieLisboa – Lisbon International Independent Film Festival, Portugal (26 April – 6 May, 2018)
    IndieJunior
  29. Montclair Film Festival, United States (26 April – 6 May, 2018)
    Official Selection
  30. Solar Cinema Malta – Touring Festival, Malta (1 May – 10 October, 2018)
  31. Nashville Film Festival, United States (10 – 19 May, 2018)
    Official Selection
  32. Plein la Bobine Film Festival, France (26 May – 1 June, 2018)
    Graines de programmateurs
  33. Future Film Festival, Italy (29 May – 3 June, 2018)
    Official Competition
  34. Très Court International Film Festival, France (1 – 10 June, 2018)
    Official Selection
  35. Kidsfilmfest – Brooklyn Film Festival, United States (2 June, 2018)
    Official Selection
  36. Little Big Shots – International Film Festival for Kids, Australia (6 – 11 June, 2018)
    Official Selection
  37. Huesca International Film Festival, Spain (8 – 16 June, 2018)
    Short Film Competition Won: Dazante for Best International Short Animation
  38. Figari Film Fest, Italy (16 – 24 June, 2018)
    International Short Film Competition
  39. FEST New Directors New Films Festival, Portugal (18 – 25 June, 2018)
    FESTinha competition
  40. Palm Springs International ShortFest, United States (19 – 25 June, 2018)
    Official Selection
  41. Dotdotdot – Vienna’s Open Air Short Film Festival, Austria (3 July – 24 August, 2018)
    Cat Video Festival Special
  42. Animare Film Festival, Italy (3 – 7 July, 2018)
    Official Selection
  43. Busan International Kids & Youth Film Festival, Korea (11 – 17 July, 2018)
    Official Selection
  44. Festival Hongerige Wolf, the Netherlands (13 – 15 July, 2018)
  45. Curtas Vila do Conde International Film Festival, Portugal (14 – 22 July, 2018)
    Curtinhas Competition
  46. Insomnia International Open-Air Animation Fim Animation Festival, Russia (19 – 23 July, 2018)
    Official Selection
  47. Lago Film Fest International Festival of Short and Documentaries, Italy (20 – 28 July, 2018)
    Official Selection Special Mention – Unicef Competition
  48. Giffoni Experience, Italy (20 – 28 July, 2018)
    Elements +3 Competition
  49. ONE Country ONE Film International Festival, France (23 – 29 July, 2018)
    Childrens Films
  50. Zabut Animated Short Film Festival, Italy (27 – 29 July, 2018)
    Official Competition
  51. La Guarimba International Film Festival, Italy (7 – 11 August, 2018)
    Children’s Animation Competition
  52. En Plein Public, Netherlands (8 – 24 August, 2018)
    Official Selection
  53. Zomerparkfeest, the Netherlands (9 – 12 August, 2018)
    Short Film Program
  54. O Sol da Caparica, Portugal (16 – 19 August, 2018)
    Monstra special
  55. Heathcote Short Film Festival, Australia (25 August, 2018)
    Official Competition
  56. Portobello Film Festival, United Kingdom (30 August – 6 September, 2018)
    Dutch Focus
  57. Off-Courts Trouville, France (7 – 15 September, 2018)
    European Competition
  58. Bueu International Short Film Festival, Spain (7 – 15 September, 2018)
    Children’s Section
  59. Cortile Film Festival, Italy (14 – 16 September, 2018)
    Short Film Section
  60. FUNCINEMA International Comedy Film Festival, Argentina (20 – 23 September, 2018)
    Officia Selection
  61. Nederlands Film Festival, the Netherlands (27 September – 5 October, 2018)
    Educational Program
  62. 3D Wire Animation Market And Festival, Spain (1 – 7 October, 2018)
    International Competition
  63. SCHLINGEL – International Film Festival for Children and Young Audience, Germany (1 – 7 October, 2018)
    International Short Film Competition
  64. Sedicicorto International Film Festival, Italy (5 – 14 October, 2018)
    Official Selection
  65. Cinemagic International Film Festival for Young People, Ireland (5 – 28 October, 2018)
    School Short Film Competition
  66. Festival C’est Trop Court!, France (13 – 19 October, 2018)
    Out of competition
  67. International Short Film Festival of Cyprus, Cyprus (13 – 19 October, 2018)
    Children’s Program
  68. shnit Worldwide Shortfilmfestival, Switzerland (18 – 29 October, 2018)
    International Competition
  69. BANJALUKA International Animated Film Festival, Bosnia and Herzegovina (24 – 28 October, 2018)
    Main Competition
  70. Thessaloniki International Film Festival, Greece (1 – 11 November, 2018)
    Youth Screen
  71. YoFiFest, The Yonkers Film Festival, United States (2 – 11 November, 2018)
    Family Fest
  72. Braunschweig International Film Festival, Germany (5 – 11 November, 2018)
    Short Film Program
  73. Brest European Short Film Festival, France (6 – 11 November, 2018)
    Out of Competition: European Comedies
  74. Court en Scène, France (12 – 18 November, 2018)
    Official Seelction
  75. Oulu International Children’s and Youth Film Festival, Finland (12 – 18 November, 2018)
    Offical Selection

Director: Jamille van Wijngaarden
Screenplay: Jamille van Wijngaarden
Producers: Keplerfilm: Derk-Jan Warrink, Koji Nelissen
Associate producers: Jack Kuiper & Joris van Seggelen
Animation Studio: Storm Post Production
Art Direction: Raphaël El Khaddar & Bart Otto
Lead Animator: Sem Assink
VFX Supervisor: David van Heeswijk
Cinematographer: Mick van Dantzig
Sound: Randall Macdonald
Editor: Jurriaan van Nimwegen & Erik Sluiter
Composer: Hans Nieuwenhuizen
Voices: Wimie Wilhelm, Ricky Weissman